Wisława Szymborska to laureatka nagrody nobla, której jakoś specjalnie nie trzeba zareklamować. Mimo że nasza laureatka nagrody nobla z 1996 roku już niestety nie żyje, niemniej jednak jej twórczość wszakże zachowała się i posiada się wyśmienicie. Ta dama polskiej poezji zasługuje na wyjątkowe wyrazy szacunku a także co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

Jeśli ktoś nie miał okazji zetknąć się się jeszcze z utworami Szymborskiej, winien to zwyczajnie sprawić, bo należy. Te są nie tylko idealne pod kątem artystki, niemniej jednak także niewyobrażalnie mądre i tym samym aktualne.

Jest możliwość przywołać przynajmniej naście wersów, które ani trochę nie straciły na swej aktualności. No cóż, to jest jednak technika z najwyższej półki. Jeżeli podliczylibyśmy opublikowane tomiszcze to byłoby ich zaledwie około dwudziestu, wszak nie liczy się liczba, a klasa.

Wisława Szymborska zakulisowo była osobą niewyobrażalnie skromną. Nie lubiła szumu dookoła indywidualnej persony. W momencie gdy dostała Nobla, przeżyła autentyczny koszmar, bo niespodzianie poczęła być w sercu ciekawości, a tego typu pozycja nigdy jej nie satysfakcjonowała. Zresztą sama dzieliła własne życie na czas przed zdobyciem Nobla oraz po tym. Mało tego, skończyła również produkować, ponieważ zwyczajnie nie była w stanie udźwignąć tego, co miało miejsce wokół jej osoby.

Wisława miała oddzielny wszechświat, własne zamiłowania a  ponadto zwyczaje. W każdej sytuacji zostawała wierna swoim bliskim przyjaciołom oraz chętnie się spotykali. Jeżeli już ktoś chce poznać tę artystkę, winien sięgnąć po najlepszą książkę z biografią autorstwa Michała Rusinka.

„Czasami życie bywa znośne” to księga, o której mówimy. Autor niewiarygodnie dobrze rozpisał się o Wisławie Szymborskiej, podając oprócz tego pełno epizodów z jej bytu.

 

Więcej: Szymborska

Kategorie: Kultura, sztuka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *